fallback

Българските телекоми ще трябва да потърсят алтернатива на Huawei

Унгария може да не последва американския призив да се откаже от технологиите на китайския концерн, смята Саймън Бейкър от IDC

15:12 | 21.02.19 г. 8
Автор - снимка
Създател

Българските телекоми ще трябва да потърсят алтернативи на китайския телекомуникационен концерн. Ако има политическо решение Huawei да не бъде доставчик на 5G технологии, това ще принуди и българските оператори да се съобразят с него. Това мнение изказа Саймън Бейкър, програмен директор „Мобилни телефони за ЦИЕ“ в IDC, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.  „Мениджърите ще търсят диверсификация, Ericsson, Nokia, но и Samsung също вижда възможност да се включи. Основно това е проблем, който се извежда на политическо ниво след технически препоръки на силите за сигурност. Но засега може би тези телекоми трябва да изчакат единно решение“, каза анализаторът. Той подчерта и още един проблем, свързан с оборудването за 4G, което вече се ползва. В някои страни има решение то да бъде сменено, ако е произведено от Huawei, а това значи и повече разходи.

Саймън Бейкър подчерта и двете страни на казуса - политическия въпрос, преплетен с финансово-икономическите измерения. „Милиарди инвестиции са поставени на карта. На фона на противопоставянето между САЩ и Китай тези решения за инвестиции ще имат дългосрочно влияние. Това е един от големите индустриални проблеми на новото време, защото е възможно оборудването за 5G да се забави“, каза още той. "Това е едната страна. Вторият проблем е, че Вашингтон настоява военните съюзници на САЩ да не използват оборудване на Huawei в 5G мрежите си. Така че този въпрос има политическа и техническа страна". Според Бейкър като цяло Huawei е по-важен за Централна и Източна Европа, отколкото за Западна Европа.  „Huawei има голям отпечатък в региона, има регионален хъб в Унгария, голямо присъствие в Полша. В повечето страни тук Huawei е много активен играч и се опитва силно да разшири присъствието си“, каза той. По думите му, макар че някои централноевропейски страни искат да покажат, че са близки до американската военна политика, Унгария може да е изключение. „Мисля, че този дебат не е започнал в ЦИЕ. Много страни може да изчакат единна позиция на ЕС“, каза още той. Целия разговор вижте във видео материала!  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:16 | 14.09.22 г.
fallback